Sárándi Hagyományőrző Egyesület célja a néphagyományok (néptánc, népzene, népművészet) fenntartása és beillesztése a jelen kultúrájába. Képviselője Gyönyörű Zsigmond. 4272 Sáránd, Nagy u. 59.
A Sárándi Férfi Dalárda
A Sárándi Hagyományőrző Egyesület keretein belül működő Sárándi Férfi Dalárda 2010-ben alakult, azzal a céllal, hogy elsősorban szűkebb néprajzi régiónk, a Hajdúság, Bihar, a Nyírség és a Hortobágy népdalkincsét megőrizze és az újabb generációknak átadja. Már kezdetben célul tűzte ki, hogy ötévenként egy hanghordozó CD-t jelentet meg, ezzel is népszerűsítve tevékenységét, illetve örökül hagyni az utókor számára gyönyörű népdalainkat. Ennek első produktuma volt 2015-ben a ,, Ha kimegyek a sárándi dülőbe” című CD kiadása, amit Sáránd község és a Sárándi Hagyományőrző Egyesület önerőből valósított meg. A Csoóri Sándor Alap és az EMI segítségével 2020-ban sikerült megjelentetnünk második CD-nket is ,,A Sárándi bíró kapujába” címmel. A támogatásnak köszönhetően teljes egészében a megnyert összegből tudtuk fedezni a CD munkálatait, a lemez zenei szerkesztőjének és szakmai vezetőjének tiszteletdíját, a demoanyag készítésének költségeit (stúdió bérleti díj, keverés, hangtechnikus díja, zenei közreműködés stb.) valamint az 1000 db hanghordozó kiadását (sokszorosítás, nyomdai munkák). A pályázat jelentős segítséget jelentett, hiszen egy alig több mint 2000 lelkes faluról van szó. A támogatásból beszerzésre került egy db mikrofon állvánnyal, amit már a felvételek során is tudtunk használni. A tárogató beszerzése pedig jövőbeli terveinkhez illeszkedik.
A támogatásnak köszönhetően létrejött egy kilenc összeállítást tartalmazó zenei anyag, mely egyrészt promóciós célt szolgál, másrészt igen értékes népzenei anyagot tartalmaz. Szűkebb régiónk népdalain kívül két hazafias összeállítás is helyet kapott Trianon századik évfordulójára emlékezve. Az 1000 darab CD biztosíték arra, hogy hosszú időre el vagyunk látva Sárándot, a Sárándi Hagyományőrző Egyesületet, valamint a Sárándi Férfi Dalárdát népszerűsítő kiadvánnyal. Ezen az igényes, szép megjelenésű lemezen természetesen kiemelt helyen szerepel a Csoóri Sándor Alap és az EMI is támogatóként.
A megvalósítás folyamán kitűzött céljainktól nem kellett eltérnünk. A támogatásnak köszönhetően minden elképzelésünket teljes egészében sikerült megvalósítani.
Fontos eredménynek tekintjük továbbá, hogy a hanghordozóra felvett összeállítások zenei kísérete a lehető legautentikusabb formában került feljátszásra, figyelembe véve az adott tájegységek jellemző zenekari megnyilvánulásait. Így a számok zömét két hegedű, brácsa, nagybőgő és cimbalom kíséri a Szeredás Népzenei Együttes tolmácsolásában.
Csoóri Sándor Alap
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő