Nem csökken az érdeklődés a katonai pálya iránt, az elmúlt évben közel 400 fő vállalt szolgálatot a seregben Hajdú-Bihar megyéből. A járványhelyzet még inkább rávilágított arra, hogy békeidőben is nagy szükség van a katonákra.
Egy évvel ezelőtt még senki sem gondolt arra, hogy csak maszkkal az arcunkon, megfelelő távolságot tartva tartózkodhatunk egy légtérben társainkkal. A legfontosabb fogalommá a védekezés vált, mellyel megóvhatjuk szeretteinket a koronavírustól. A járvány elleni védekezésben a Magyar Honvédség is számos területen vesz részt, közreműködnek például az intézmények fertőtlenítésében, segítik a rendőrség munkáját és igyekeznek enyhíteni az egészségügyben dolgozók leterheltségén. A hivatásos és szerződéses katonák mellett az önkéntes tartalékos állomány is aktív részt vállal ezekben a feladatokban. A járványhelyzet ellenére – vagy éppen amiatt – egyre többen jelentkeznek katonának. A jelenségről Nagy Zoltán alezredest, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási Központjának parancsnokát kérdeztük.
- Hogyan tudná jellemezni a 2020-as évet toborzás szempontjából?
- A vírushelyzet miatt egy kihívásokkal teli év van mögöttünk, szerencsére az elért eredmények azonban nem tükrözik a nehézségeket. Folyamatos az érdeklődés a katonai pálya iránt, mely egyrészt az elmúlt évek munkájának köszönhető – az emberek ismerik és elismerik a honvédek munkáját, tudják, hogy milyen lehetőségek vannak a haderőben. Másrészt megvan a szerepe a jelenleg zajló Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak is, hiszen az emberek látják és érzékelik a stabilitást, az egyre bővülő juttatásokat, a modern technikai eszközöket. Ugyanakkor a társadalmi elismertséghez nagyban hozzájárul az is, hogy a katonák a jelenlegi járványhelyzetben kézzelfogható segítséget nyújtanak ott, ahol erre szükség van. Ezeknek az eredményeként tavaly majdnem 400-an választották a Magyar Honvédség valamelyik szolgálati formáját a megyéből.
- Melyek ezek a szolgálatformák, amelyekre várják az érdeklődőket?
- A honvédség szinte mindenkinek tud alternatívát kínálni az élethelyzetének, motivációjának vagy végzettségének megfelelően. Azoknak a fiataloknak, akik az érettségi megszerzését követően a továbbtanulást választják, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karát, illetve a Magyar Honvédség Altiszti Akadémián zajló „Acélkocka” képzést ajánljuk. Utóbbi egyéves, tanfolyamrendszerű képzés, amely már a tanulmányok ideje alatt is havi nettó 199 ezer forintos fizetést, térítésmentes lakhatást és étkezést, valamint utazási hozzájárulást jelent a résztvevőknek. Azok, akik azonnali munkalehetőséget keresnek, a szerződéses katonai szolgálatot választhatják. Változatos, kiszámítható életpályát kínálunk jelentkezőinknek, ahol érettségivel, kezdő legénységi beosztásokban minimum bruttó 299 ezer Ft-ot, érettségi nélkül bruttó 255 ezer Ft-ot lehet keresni. A számos plusz juttatás közül kiemelhető, hogy a honvédség szerződéskötéskor 100 ezer Ft szerződéskötési díjat, családalapítási, iskolakezdési és lakhatási támogatásokat kínál, valamint nyugdíjpénztári hozzájárulást, kedvezményes üdülést, ingyenes egészségügyi szűrővizsgálatokat és sportolási lehetőséget is biztosít a katonák számára. Az Önkéntes Tartalékos Rendszer pedig azoknak szól, akik tanulmányaik, vagy meglévő munkahelyük mellett szeretnének részt vállalni honvédelmi feladatokban. A tartalékos rendszer egyik eleme a kormány gazdaságvédelmi programjának részeként létrejött speciális önkéntes tartalékos szolgálat, amellyel a honvédség akár több ezer állás nélkül maradt embernek adhat átmeneti vagy hosszútávú munkalehetőséget.
- Hogyan tudnak az érdeklődők kapcsolatba lépni Önökkel?
- Idén éppen 20 éve annak, hogy Debrecenben, a Péterfia u. 58/a szám alatt megnyitotta kapuit a toborzó iroda, ahol személyes tájékoztatást nyújtunk az érdeklődőknek. A mostani járványhelyzetben azt javasoljuk, hogy első körben személyes megjelenés nélkül lépjenek velünk kapcsolatba, az 52/314-200-as telefonszámon vagy a hajdu.toborzo@mil.hu e-mail címen. Emellett sok hasznos és érdekes információ található a www.iranyasereg.hu és a www.hadkiegeszites.hu oldalakon, valamint az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Facebookon oldalán is.